Hareket ve Antrenman Bilimleri ve Egzersiz Fizyolojisi Uzmanı, NASM Master Trainer ve ISSA Master of Fitness Science’ın da aralarında olduğu, birçok mesleki ünvan sahibi olan Doç. Dr. Türker Bıyıklı, sporculuk kariyerinde Milli Futbolcu ve Milli kayak sporcusu olarak görev aldı. Türkiye’nin önde gelen sağlık kulüplerinde, üst düzey etkin görevlerde bulundu.

İngiltere’deki UKSCA’de “Performans Uzmanı” eğitimini tamamlayarak Arsenal, Leeds United ve Edinburg’ta fiziksel performans geliştirme ekiplerinde yer aldı. 

2011 yılında İstanbul’a döndükten sonra eğitimler vermeye başladı. “Kuvvet Kondisyon Koçluğu” eğitimlerini UKSCA onayıyla SKPD kapsamında verdi.

Fitness sektöründe eğitim ihtiyacına yönelik hizmet verme amacıyla Athletic House Academy’yi kurmuş, ve Akademik Direktörlüğünü üstelenmiştir. 

2019 yılında ilki gerçekleştirilen ICAPHS Uluslararası kongresinin Başkanlığını yapmaktadır.

Çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak görev aldı.Halen Nişantaşı Üniversitesi BESYO Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevine devam etmektedir.

Soul Entertainment Group yönetim kurulu üyesidir. 

Atletik Performans Antrenörleri Derneği (APAD) kurucu başkanı görevine ve Spor istanbul A.Ş Genel müdür danışmanlığına devam etmektedir. 

Kanada merkezli ILAC College MBA yapmakta ve  Anadolu Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimini sürdürmektedir.